Wędkowanie połączone z bushcraftem – co warto zabrać?

Wędkowanie połączone z bushcraftem może być znakomitym pomysłem na obcowanie z naturą i zrelaksowanie się, a także nauczenie wielu umiejętności przetrwania. Na taką wyprawę należy się jednak odpowiednio przygotować. Co warto zabrać ze sobą do dziczy? Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo? Przeczytaj i spraw, aby ta podróż stała się dla ciebie niesamowitym doświadczeniem.

Przygotuj sprzęt wędkarski i podstawowe narzędzia bushcraftowe

Aby wyprawa się udała, niezbędne będzie wyposażenie się w podstawowy sprzęt wędkarski. Musisz mieć wędkę i kołowrotek, żeby cokolwiek złowić. Wędkę dobierz do rodzaju ryb, jakie zamierzasz łowić. Dla większości rodzajów ryb oraz w różnych warunkach dobrze sprawdzi się wędka spinningowa. Zarówno kołowrotek, jak i żyłka powinny mieć odpowiednią wytrzymałość. Niezbędne okazują się też przynęty – mogą być sztuczne i naturalne. Pakując się na wyprawę, nie zapomnij o m.in. obciążeniach i haczykach. Akcesoria wędkarskie umożliwią szybkie dostosowanie metody łowienia do zmiennych warunków.

Jeśli będziesz spać w buszu, niezbędny będzie namiot. Musi być wodoodporny, ale też łatwy w składaniu i rozkładaniu. Namiot powinien zapewnić doskonałą ochronę przed wiatrem i deszczem. Zwróć też uwagę na jego wagę, aby za mocno nie obciążał bagażu. Komfort i ciepło w nocy zapewni śpiwór i mata. Jeśli noce są chłodne, zabierz dodatkowy, ciężki koc. Przyda się również profesjonalny sprzęt do bushcraftu, taki jak nóż i siekiera. Nóż musi być ostry i najlepiej wielofunkcyjny. Z jego pomocą możesz zbudować schronienie, ale też przyrządzić jedzenie. Siekiera może okazać się nieoceniona przy np. zbieraniu drewna na ognisko. Niezawodnym narzędziem bushcraftowym jest krzesiwo i zapalniczka. Dzięki nim rozpalisz ogień nawet w trudnych warunkach. Spakuj też sznur i linkę, lornetkę oraz latarkę czołową – będziesz mógł łatwiej poruszać się po zmroku.

wedkowaniepolaczonezbushcraftem

Suchy prowiant, apteczka i inne potrzebne rzeczy

Doskonałym pomysłem jest spakowanie liofilizowanego jedzenia, które jest lekkie i proste do przyrządzenia. Aby uzyskać z niego pełnowartościowy posiłek, wystarczy dodać wodę. Możesz zabrać na wyprawę również suchy prowiant, np. batony energetyczne, suszone owoce i orzechy. Kluczowy podczas kręcenia się po lesie okazuje się dostęp do czystej wody. Aby oczyszczać ją z jeziora czy strumienia, przyda się specjalny filtr do wody. Jeśli chcesz wygodnie zjeść i odpocząć, koniecznie spakuj składane krzesło turystyczne Vango Divine.

Nie zapomnij również o podstawowej apteczce. Powinny znaleźć się w niej m.in. środki do dezynfekcji, tabletki przeciwbólowe, plastry, bandaże i preparaty na ukąszenia owadów. Dodatkowo przydatna będzie też mapa i kompas. Mimo że GPS to nowoczesna technologia, nie zawsze się sprawdza. Jeśli gdzieś się zgubisz i nie będziesz mieć zasięgu, kompas i mapa okażą się niezastąpione. Musisz jednak opanować podstawowe umiejętności korzystania z nich – dzięki temu nie zgubisz się w terenie. Koniecznie spakuj do plecaka power bank. To niewielkie, ale bardzo przydatne urządzenie, za którego pomocą naładujesz telefon komórkowy lub inne urządzenia w terenie.

Odpowiednia odzież również ma znaczenie

Podczas wyprawy nastawionej na wędkowanie i bushcraft konieczne będzie odpowiednie przygotowanie się również pod względem ubioru. Należy włożyć warstwową odzież, czyli ubrać się na tzw. cebulkę. W ten sposób będzie można błyskawicznie dostosować strój do zmiennych warunków atmosferycznych. Wspaniale spisuje się bielizna termoaktywna, wodoodporna kurtka, polar i softshell. Obowiązkowo włóż na nogi wygodne, solidne buty trekkingowe – powinny być wodoodporne i mieć solidną podeszwę. Wysokiej jakości odzież i buty znajdziesz między innymi tutaj: https://sportano.pl/marki/helly-hansen.

Wędkowanie z bushcraftem może być znakomitą przygodą, jeśli połączy się dwie aktywności. Dzięki takiej wyprawie można się zrelaksować, ale też nauczyć nowych umiejętności survivalowych. Aby podróż minęła komfortowo i bezpiecznie, trzeba jednak pamiętać o podstawowym wyposażeniu. Odpowiedni sprzęt, narzędzia czy odzież przyczynią się do tego, że wyprawa będzie udana i niezapomniana.

Artykuł sponsorowany.

Krystian Sebastian Profilowe Zdjecie
Krystian Sebastian

Jestem jak Sherlock Holmes dla wszystkich szukających informacji – uwielbiam zgłębiać sekrety konstrukcyjne, analizować najnowsze trendy i dzielić się tą wiedzą z Wami, czytelnikami Praktycznego Eksperta.