Bazujące na technologii przetwarzania języka naturalnego (NLP), voiceboty stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem w sektorze finansów i bankowości. Inteligentni asystenci głosowi zmieniają sposób, w jaki banki komunikują się z klientami. Automatyzacja bankowa z wykorzystaniem voicebotów usprawnia obsługę klienta oraz zwiększa bezpieczeństwo transakcji.
Innowacje w bankowości. Jak voicebot w banku dba o bezpieczeństwo klienta?
Zacznijmy od kwestii bezpieczeństwa transakcji i samej obsługi interesantów. Dla klientów banku dzwoniących na infolinię priorytetem jest bezpieczeństwo ich danych i pieniędzy. Bot głosowy w banku gwarantuje je na różne sposoby, na przykład:
- Potwierdza tożsamość na bazie pytań (lub biometrii). Na początku rozmowy telefonicznej z klientem voicebot prosi o podanie informacji, dzięki którym potwierdzi tożsamość klienta. Może też rozpoznać jego głos.
- Rejestrowane dane są chronione i szyfrowane. Voicebot dla bankowości chroni dane klientów przed nieuprawnionym dostępem.
- Działa zgodnie z przepisami o ochronie danych. Warto pamiętać, że voicebot musi działać zgodnie z RODO i innymi wymogami prawa. Dzięki temu rozmowy nie są udostępniane osobom trzecim, a dane klientów – bezpieczne.
Obsługa klienta w bankach z voicebotem
Voiceboty mogą widocznie zwiększyć efektywność obsługi klienta na infolinii banku. Dzięki zdolności do automatycznego rozwiązywania nawet 80% standardowych spraw (udzielanie informacji o koncie, przyjmowanie dyspozycji, rejestracja wniosków) voiceboty pozwalają ograniczyć czas oczekiwania na połączenie z bankiem.
Infolinia przychodząca to jedno, ale warto też pamiętać, że niejednokrotnie voiceboty prowadzą kampanie informacyjne i marketingowe oraz przeprowadzają badania satysfakcji klientów. Automatyczne aktualizowanie systemów CRM oraz wysyłanie SMS-ów i e-maili po rozmowie dodatkowo usprawnia procesy administracyjne.
Dzięki personalizacji ofert (opartej na analizie danych z CRM) voiceboty mogą doradzać produkty najlepiej dopasowane do potrzeb klienta, co zwiększa satysfakcję i zaufanie do banku.
Zwiększenie bezpieczeństwa transakcji i obsługi. Jak to działa?
Przykładem jest rejestracja dyspozycji klienta, takich jak zmiana danych czy zastrzeżenie karty. Voiceboty są w stanie precyzyjnie zrozumieć i zarejestrować intencje klienta, minimalizując ryzyko błędów. Każda dyspozycja jest dokładnie rejestrowana w systemie, co umożliwia śledzenie i weryfikację działań.
Co równie ważne, voiceboty obsługują klientów całodobowo, niezależnie od pory dnia. Dlatego w przypadku pilnej awarii o godzinie 23 pomogą klientowi, bez problemu zastrzegą też skradzioną w środku nocy kartę płatniczą.
Materiał sponsorowany.