Zakładanie klimatyzacji – 5 najważniejszych pytań, na które musisz znać odpowiedź

Wraz ze wzrostem temperatur za oknem rośnie też zainteresowanie klimatyzacją. I nic dziwnego – takie urządzenie znacznie zwiększa codzienny komfort cieplny, a często także poprawia jakość powietrza (m.in. dzięki funkcjom sterylizacji i filtrowania). Zastanawiasz się nad montażem klimatyzacji w domu lub bloku? Zanim zdecydujesz się na to rozwiązanie, sprawdź 5 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi!

1. Z jakich głównych elementów składa się klimatyzacja?

W skład standardowej klimatyzacji wchodzą: jednostka wewnętrzna (część emitująca powietrze, montowana w pomieszczeniu) oraz jednostka zewnętrzna. Aby urządzenie mogło działać, niezbędna jest energia elektryczna. 

Zewnętrzny moduł można umieścić na dachu, elewacji lub ustawić na podłożu, np. podłodze balkonu. W przypadku klimatyzacji do domu niektórzy decydują się też na montaż jednostki zewnętrznej w garażu, piwnicy czy na poddaszu. Kluczowa jest jednak odpowiednia wentylacja zapobiegająca przegrzaniu, dlatego najczęściej wybiera się lokalizację na świeżym powietrzu.

Dodatkowo klimatyzacja wytwarza skropliny, dla których potrzebne jest ujście. W nowych domach taki system chłodzenia zwykle jest częścią projektu, dzięki czemu wodę odprowadza się do kanalizacji. W przypadku klimatyzacji do mieszkania lub starszego domu najczęściej stosuje się jednak specjalne pojemniki na skropliny, które trzeba opróżniać. 

iStock-1309383930 (1).jpg

2. Czy można zamontować klimatyzację w bloku?

W większości przypadków montaż klimatyzacji w bloku jest możliwy – pamiętaj jednak o kilku zasadach. Najważniejsza jest lokalizacja jednostki zewnętrznej, która musi być dostosowana do wymogów spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Aby uniknąć nieprzyjemności, najlepiej zgłosić chęć montażu klimatyzacji i poczekać na zgodę.

Najbezpieczniejszym i najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest zamontowanie modułu zewnętrznego na podłodze balkonu. Dlaczego? Zgodnie z art. 3 Ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali elewacja to część wspólna. Tymczasem klimatyzacja wpływa nie tylko na wygląd budynku, ale wiąże się też z koniecznością wiercenia. Dodatkowo w takim przypadku opróżnianie pojemnika na skropliny może być utrudnione, co może spowodować np. zalanie elewacji. Jeśli ustawisz jednostkę zewnętrzną na balkonie, znacznie łatwiej zachować spójność estetyki osiedla i bezpiecznie odprowadzać skropliny. 

Inaczej sytuacja może wyglądać w przypadku budynków zabytkowych, np. kamienic. W takiej sytuacji potrzebne są też zgoda i wytyczne od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Szukając klimatyzacji do mieszkania, zwróć też uwagę na poziom wytwarzanego hałasu. Normy znajdziesz w Rozporządzeniu MŚ z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku. Na standardowym osiedlu w ciągu dnia dźwięk nie powinien przekraczać 55 decybeli, a w nocy – 45 dB. 

3. W którym miejscu zamontować klimatyzator?

Już wiesz, gdzie umieścić jednostkę zewnętrzną. A w którym miejscu najlepiej zamontować wewnętrzny klimatyzator, zwykle ścienny (montowany zaraz przy suficie)? Do wyboru masz klimatyzację split i multi split. 

Pierwsze rozwiązanie to połączenie jednej jednostki zewnętrznej i jednej jednostki wewnętrznej. W praktyce oznacza więc montaż klimatyzacji tylko w jednym pomieszczeniu, co najlepiej sprawdza się w mieszkaniach lub mniejszych domach (np. letniskowych). Klimatyzacja multi split obejmuje natomiast jeden moduł zewnętrzny i kilka wewnętrznych, które można umieścić w różnych pomieszczeniach. Dzięki temu niezależnie chłodzisz kilka pokoi. 

Klimatyzację najlepiej zamontować tam, gdzie spędzasz najwięcej czasu (np. w salonie). Część osób decyduje się też na montaż w przedpokoju / korytarzu. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie w domach z tzw. open space. Zwróć też uwagę, żeby klimatyzator miał swobodny dopływ powietrza (nie zasłaniaj go) i możliwość podłączenia do prądu. 

iStock-1215430465 (1).jpg

4. Ile kosztuje montaż klimatyzacji?

Koszt to jeden z głównych czynników decydujących o instalacji systemu chłodzącego. Ile kosztuje montaż klimatyzacji? Cena zależy od takich czynników jak:

  • metraż mieszkania / domu,
  • rodzaj klimatyzacji (split, multi split),
  • jakość i moc urządzenia,
  • miejsce montażu,
  • doświadczenie i certyfikaty instalatora.

Przykładowo: za zakładanie klimatyzacji split w mieszkaniu o wielkości 35–50 m2 zapłacisz ok. 4000–5500 zł – z urządzeniem i montażem. 

5. Jak często serwisować klimatyzację?

Aby utrzymać wydajność klimatyzacji i zadbać o jej czystość, zaleca się serwisowanie urządzenia minimum raz w roku. Jeśli korzystasz także z systemu grzania, rozważ umówienia fachowca częściej (co pół roku). Dzięki temu dłużej będziesz cieszyć się chłodnym i czystym powietrzem, bez takich zanieczyszczeń jak bakterie czy grzyby. 

Pamiętaj również, że niepoprawny montaż i brak regularnego serwisowania klimatyzacji mogą spowodować utratę gwarancji na urządzenie. Wybierz więc autoryzowanego specjalistę, który kompleksowo zajmie się systemem chłodzącym. 

Podsumowując: coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji nie tylko w domu, ale też bloku. To prosty sposób na poprawienie komfortu życia czy pracy zdalnej. Aby uzyskać fachowe wsparcie, wybierz jednak doświadczonego instalatora, np. z serwisu Majsteria. Pomoże Ci dobrać odpowiednie urządzenie i poprawnie je zamontuje, a także zajmie się przeprowadzaniem regularnych przeglądów.

Materiał sponsorowany.

Krystian Sebastian Profilowe Zdjecie
Krystian Sebastian

Jestem jak Sherlock Holmes dla wszystkich szukających informacji – uwielbiam zgłębiać sekrety konstrukcyjne, analizować najnowsze trendy i dzielić się tą wiedzą z Wami, czytelnikami Praktycznego Eksperta.