W salonie toczy się znacząca część domowego życia. To w nim wypoczywamy, spędzamy czas z rodziną albo podejmujemy gości na eleganckich przyjęciach czy luźnych spotkaniach. Z tych też względów musi to być przestrzeń wygodna, piękna i praktyczna. Olbrzymią rolę odgrywa w tym dobrze pomyślane oświetlenie.
Jakie lampy powinny trafić do salonu? Czym się kierować, dobierając punkty świetlne? Jak nimi wygodnie sterować? Więcej na ten temat przeczytacie poniżej.
Różne rodzaje oświetlenia i opraw do salonu
Jak stworzyć idealne oświetlenie do salonu? Przede wszystkim trzeba pamiętać o rozmaitych funkcjach wnętrza, które bywa reprezentacyjne, ale też rekreacyjne, a niekiedy nawet służy do pracy. Z tych też względów zazwyczaj w salonie trzeba zbudować system składający się z kilku punktów świetlnych różnego typu, które wzajemnie się uzupełniają.
Podstawą jest oczywiście oświetlenie ogólne. W tej roli stosuje się lampy sufitowe i wiszące. W szczególnie okazałych wnętrzach można nawet pozwolić sobie na rozbudowany żyrandol – najczęściej montowany nad zestawem mebli wypoczynkowych, by podkreślić znaczenie tej strefy. Można też zdecydować się na praktyczne i wygodne w użytkowaniu lampy na szynoprzewodach (reflektory, tuby, oprawy wiszące) – zapewniają optymalne doświetlenie przestrzeni oraz łatwe dopasowanie warunków do konkretnych potrzeb.
Oprócz tego stosuje się oświetlenie uzupełniające i zadaniowe. Przydają się do tego choćby reflektory, kinkiety czy lampy stojące. Doświetlają wybrane fragmenty pomieszczenia, by stworzyć warunki do czytania na ulubionym fotelu czy rozjaśnić kącik telewizyjny.
Dużą rolę w ramach systemu potrafi też odgrywać oświetlenie dekoracyjne – podświetlenie przedmiotów ozdobnych z pomocą reflektorów i oczek wpustowych, ale także zastosowanie taśm LED do doświetlenia podłogi, sufitu, ścian, a nawet elementów mebli czy telewizora. Spory wybór ciekawych produktów zapewnia choćby sklep z lampami: LightPlus.pl.
Najmodniejsze oprawy salonowe – stwórz idealną aranżację
Czym się kierować podczas dobierania lamp do swoich wnętrz? Znaczenie ma oczywiście wielkość, kształt i liczba źródeł światła. Dużą rolę odgrywa także wzornictwo. Cały system oświetleniowy powinien być bowiem spójny wizualnie i dopasowany do całościowej aranżacji.
W pomieszczeniach skandynawskich umieszcza się zatem oprawy z elementami drewnianymi i tekstylnymi abażurami w jednolitych kolorach. W pokojach boho pojawiają się plecionki i etno motywy na abażurach. W salonach nowoczesnych nie brakuje minimalistycznych lamp w neutralnych barwach. Miłośnicy nurtu glamour mogą natomiast postawić na produkty chromowane, z licznymi kryształkami, które pięknie odbijają światło. Spore zróżnicowane wariantów sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć lampę dla siebie.
Jakie światło sprawdzi się w salonie?
Gdy już dobierze się oprawy, trzeba pomyśleć o źródłach światła. Dobrą opcją są oczywiście produkty LED – energooszczędne, o dużej żywotności. Bez trudu da się znaleźć warianty o niemal dowolnych parametrach oświetleniowych bądź pozwalające na ich modyfikację.
W salonie powinno dominować oświetlenie jak najbardziej zbliżone do naturalnego światła słonecznego – wpływa to korzystnie na samopoczucie użytkowników. Warto jednak pokusić się o zastosowanie kilku żarówek emitujących światło ciepłe – zwłaszcza w miejscu do wypoczynku. Pomagają się wyciszyć i przygotować do snu.
Sterowanie oświetleniem – nie tylko włączniki ścienne
Podstawą systemu sterowania oświetleniem w salonie zazwyczaj są włączniki – tradycyjne przyciskowe, z pokrętłem lub nowoczesnym ekranem dotykowym. Nie jest to jednak jedyna opcja. Dużą popularnością cieszy się zdalne sterowanie oświetleniem – za pośrednictwem pilota, a nawet rozwiązania smart, czyli sterowanie z pomocą aplikacji czy komend głosowych. W ten sposób da się zarządzać pracą pojedynczych źródeł światła lub całych grup lamp. Można je nie tylko włączać i wyłączać, ale też regulować podstawowe parametry (temperaturę i natężenie światła), by zawsze dobrać warunki do potrzeb. Bez większego trudu da się także tworzyć harmonogramy lub sceny świetlne – by zautomatyzować i ułatwić budowanie idealnych warunków dopasowanych do danej chwili.
Perfekcyjne oświetlenie do każdego salonu – podsumowanie
Oświetlenie w salonie pełni funkcje praktyczne i estetyczne. Dlatego wymaga zastosowania różnych lamp i akcesoriów do sterowania nimi. Tak buduje się idealne warunki do przyjemnego wypoczynku czy przyjmowania gości w przytulnym i wygodnym wnętrzu, zbudowanym w zgodzie z użytkownikami.
Artykuł sponsorowany.