Oświetlenie ogrodowe to nieodzowny element przydomowego terenu. Pozwala zapewnić w tej przestrzeni komfort i bezpieczeństwo dla użytkowników, a także zbudować przytulny klimat również w godzinach wieczorno-nocnych. Warto stawiać na praktyczne rozwiązania, w tym na odpowiednie oświetlenie ogrodowych ścieżek.
Z czego powinien składać się system oświetlenia do ogrodu? Na jakie lampy postawić? O tym przeczytacie poniżej.
Lampy na ścieżki – jakie rodzaje opraw wybrać?
Oświetlenie ogrodowe wymaga postawienia na odpowiednie rozwiązania. W przypadku ścieżek zazwyczaj są to mniejsze oprawki rozłożone w równych odstępach wzdłuż całego ciągu komunikacyjnego. Ogranicza to ryzyko upadku, buduje nastrój i podkreśla kluczowe strefy w przydomowym terenie (w tym rabaty kwiatowe, oczka wodne czy elementy małej architektury).
Na jakie lampy postawić? Do szczególnie lubianych produktów, świetnie spisujących się jako oświetlenie ścieżek, zaliczają się zwłaszcza:
-
lampy dogruntowe, najazdowe,
-
lampy na słupkach.
Sprawdzają się zarówno w przypadku wybrukowanych podjazdów i alejek, jak i żwirowych czy wysypanych piaskiem ścieżek. Występują one w wielu wariantach. Można zatem łatwo znaleźć modele nowoczesne i minimalistyczne, tradycyjne, ale również retro do ogrodów rustykalnych czy prowansalskich. Szeroki wachlarz opcji pojawia się choćby na stronie AZzardo.
Lampy solarne czy zasilane z sieci?
Gdy wybiera się oświetlenie do ogrodu, warto zastanowić się nad taką kwestią, jak sposób zasilania poszczególnych punktów świetlnych. Podstawowym rozwiązaniem od lat pozostają produkty podłączone do domowej sieci energetycznej. W ich przypadku jednak najlepiej rozplanować położenie wszystkich lamp jeszcze na etapie tworzenia ogrodu – ułatwia to położenie i zabezpieczenie przewodów, bez konieczności przekopywania terenu. Takie lampy zapewniają oświetlenie w preferowanej formie (możliwość dopasowania natężenia i temperatury barwowej) i wyróżniają się niezawodnością (o ile oczywiście nie dojdzie do awarii).
Nieco inną opcją są lampy solarne. Energię potrzebną do zasilenia źródeł światła uzyskują z energii słonecznej. Takie produkty nie wymagają skomplikowanych systemów przewodów – da się je zatem zamontować w dowolnej chwili. Co więcej, z ich pomocą zapewnia się oświetlenie i zmniejsza wydatki z nim związane. Równocześnie jednak trzeba pamiętać, że zazwyczaj takie światło jest delikatniejsze, a przy tym w pełni zależne od ilości energii zgromadzonej w ciągu dnia w akumulatorach.
Podstawowe cechy oświetlenia zewnętrznego
Podczas poszukiwań lamp do ogrodu trzeba jeszcze zwrócić uwagę na wytrzymałość danego produktu. Nie wszystkie rodzaje opraw da się zastosować jako oświetlenie zewnętrzne. Niewłaściwe modele szybko pokrywają się korozją, tracą walory wizualne, a nawet mogą być niebezpieczne – jeżeli do wnętrza dostanie się woda, niekiedy dochodzi do zwarcia w instalacji.
Dlatego jako oświetlenie ścieżek trzeba stosować wyłącznie oprawy z trwałych materiałów, odpornych na kaprysy pogody. Świetnie sprawdza się aluminium, stal nierdzewna, tworzywa sztuczne czy szkło. Nie zapominajmy także o szczelności – produkty montowane w takich miejscach powinny mieć wysoki współczynnik IP, co zmniejsza ryzyko dostania się do wnętrza lampy wilgoci i pyłu.
Dodatkowe funkcjonalności: zdalne sterowanie, automatyzacja oświetlenia
Współcześnie coraz częściej uzupełnia się lampy ogrodowe o akcesoria, które zwiększają komfort użytkowania terenu i podnoszą bezpieczeństwo osób przebywających w ogrodzie.
Do szczególnie popularnych opcji zaliczają się rozmaite czujniki, w tym zmierzchu i ruchu. Pozwalają na zautomatyzowanie włączania i wyłączania lamp w przydomowym terenie – poszczególne punkty świetlne uruchamiają się tylko wtedy, gdy są potrzebne, a to nie tylko wygoda, ale też solidne oszczędności.
Co więcej, oświetlenie ogrodu da się podłączyć do domowego systemu Smart Home, by sterować wszystkimi lampami zdalnie – na przykład z pomocą aplikacji na smartfona.
Jak stworzyć oświetlenie ścieżek ogrodowych – podsumowanie
Dobrze dobrane oświetlenie wzdłuż ścieżek sprawia, że ryzyko upadku w ciemnościach maleje. Lampy budują nastrojowy klimat – dzięki nim ogród wygląda naprawdę efektownie również w godzinach nocnych. Warto zatem znaleźć właściwe produkty – praktyczne, trwałe i przyjemne dla oka domowników i ich gości.
Artykuł sponsorowany.