Dom na wsi czy mieszkanie w mieście? Plusy i minusy rozwiązań

Od lat marzyłeś o własnym domu i teraz jest okazja, aby to marzenia spełnić? Jednym z ważniejszych czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę, będzie miejsce, w którym zamieszkasz. Porównamy, jak wygląda mieszkanie na wsi i w mieście.

Patrz przyszłościowo

To, czy w przyszłości będziesz zadowolony ze swojego miejsca zamieszkania, czy nie, będzie zależało od wielu czynników. Od tego, czy wybrana nieruchomość spełnia Twoje oczekiwania pod kątem oferowanej powierzchni, jak również tego, gdzie jest ulokowana. Dlatego też, decydując się na budowę domu, warto patrzeć nie tylko na to, czego potrzebujesz w tym momencie, ale również zastanowić się, co chcesz osiągnąć w przyszłości i czego wówczas możesz potrzebować.

Jeżeli po raz pierwszy jesteś w takiej sytuacji, możesz mieć problem z określeniem, co powinieneś wziąć pod uwagę w czasie takich rozważań. Dlatego warto porozmawiać z rodziną i ze znajomymi, którzy już się wybudowali, aby z perspektywy czasu powiedzieli, co zrobiliby tak samo, a jakie rzeczy by zmienili. Możesz również skorzystać ze specjalnych stron internetowych, na których będziesz miał wyszczególnione, na co należy zwrócić uwagę, np.: mieszkanieczydom.pl.

Czego się spodziewać wybierając mieszkanie w mieście?

Każde miejsce ma swoje mocne strony, które będą czyniły je atrakcyjnym i słabe, które będą do niego zniechęcały. Dlatego im więcej poznasz różnych opcji i tego, co one mogą zaoferować, tym łatwiej będzie powiedzieć, które z nich są dla Ciebie atrakcyjniejsze dzisiaj, a które mogą mieć większe znaczenie w przyszłości.

Decydując się na kupno mieszkania w mieście, będziesz musiał się liczyć z tym, że dookoła będziesz miał wielu sąsiadów. To nie tylko oznacza, że czasami będziesz musiał znosić ich niewłaściwe zachowanie np. zbyt głośną muzykę, ale również sam będziesz miał mniej prywatności. Im większe będzie miasto, w którym chcesz zamieszkać i im bliżej centrum będzie znajdowało się mieszkanie, tym większy będzie hałas, który będzie Cię otaczał, i to nie tylko w ciągu dnia, ale również w nocy.

Z kolei mieszkanie w mieście daje większe możliwości znalezienia ciekawej pracy, która będzie odpowiadała Twoim kwalifikacjom. Dodatkowo będziesz miał blisko do ważnych instytucji, takich jak szkoły, przychodnie, urzędy, kina czy restauracje. Mieszkanie w takim miejscu, daje również większy wybór sklepów, jak i możliwość przemieszczania się komunikacją publiczną.

Co oferuje dom na wsi?

Podobnie jak w przypadku miasta, również wieś ma sporo do zaoferowania, ale też nie wszystko jest w stanie zapewnić. W tym przypadku będziesz mógł liczyć na większą ilość zieleni, która będzie działała uspokajająco i pozwala się odprężyć po dniu pracy czy nauki. Będziesz miał dookoła siebie mniej sąsiadów, więc łatwiej będzie zachować prywatność. Dodatkowo decydując się na dom na wsi, w podobnej kwocie możesz liczyć na większy metraż, niż wybierając mieszkanie w mieście.

Decydując się jednak na taką lokalizację, musisz się liczyć z tym, że będziesz miał mniejszą ilość sklepów, instytucji i ośrodków kulturalnych. Tak samo utrudniony może być dojazd do większego miasta, co będzie oznaczało konieczność posiadania samochodu. Wybierając dom na wsi, będziesz musiał latem dbać o koszenie trawnika, a zimą o odśnieżanie terenu wokół posesji, co nie będzie miało miejsca, jeśli wybierzesz miasto.

Każda decyzja pociąga za sobą określone skutki. Dlatego warto się zastanowić, co jest ważniejsze. Jeśli masz małe dzieci, może się okazać, że mieszkając w mieście, łatwiej znajdziesz dla nich dobrą szkołę, jednak wieś będzie im oferowała możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu. Bez względu na to co wybierzesz, dopilnuj, aby taka decyzja była dobrze przemyślana.

Artykuł sponsorowany.

Krystian Sebastian Profilowe Zdjecie
Krystian Sebastian

Jestem jak Sherlock Holmes dla wszystkich szukających informacji – uwielbiam zgłębiać sekrety konstrukcyjne, analizować najnowsze trendy i dzielić się tą wiedzą z Wami, czytelnikami Praktycznego Eksperta.